معرفی گام معکوس فناورانه ساخت و بومی‌سازی افتالموسکوپ دیجیتال

گام معکوس فناورانه چیست؟

Reverse Pitch یا گام معکوس فناورانه بستری است که در آن با دریافت مسائل و نیازهای فناورانه از سوی شرکت‌ها و بهره‌برداران، فرصت حل این مسائل توسط ایده‌پردازان،مخترعین،شرکت‌های دانش‌بنیان و جامعه علمی کشور ایجاد می‌گردد.

در این‌گونه رویدادها بر خلاف حالت‌های متداول، این بار سازمان‌ها و صنایع هستند که نیازهای خود را برای فناوران ارائه می‌کنند و این فرصت به فناوران داده می‌شود تا به بهترین و بهینه‌ترین حالت محصولات و خدمات نوآوری خود را متناسب با نیازهای آن مجموعه خلق کنند. 

در همین راستا، در رویداد ایده‌بازار مهندسی پزشکی، نیازهای فناورانه‌ای در کنار روند معمول دریافت طرح، مطرح گردیده است، که امیدواریم شاهد حضور پررنگ فناوران در حل این چالش‌ها، باشیم.

افتالموسکوپ چیست؟

افتالموسکوپ یک ابزار پزشکی است که برای بررسی ساختار داخلی چشم، از جمله شبکیه استفاده می‌شود. تقریبا در هر معاینه‌ای از چشم، افتالموسکوپ امکان بررسی ساختارهای داخل چشم را فراهم کرده و به چشم پزشک کمک می‌کند تا به راحتی علائم و نشانه‌های مربوط به بیماری های چشمی را مشاهده و شناسایی نماید.

در واقع افتالموسکوپ در کلیه مواردی که برای شناسایی و غربالگری بیماری نیاز به بررسی درونی چشم باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 سه نوع عمده برای افتالموسکوپ وجود دارد که عبارتند از:

افتالموسکوپ مستقیم، غیر مستقیم و لامپ اسلیت

 

افتالموسکوپ مستقیم

این نوع افتالموسکوپ به طور معمول توسط پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. کوچک، سبک و دستی هستند و به اندازه یک چراغ قوه کوچک می‌باشند. عدسی‌های تعبیه شده در این نوع تا حدود 15 برابر توان بزرگنمایی دارند. این نوع افتالموسکوپ اغلب در یک معاینه فیزیکی معمول استفاده می‌شود و از دید اپتیکی تصویری مجازی و مستقیم ایجاد می‌کند. 

افتالموسکوپ غیرمستقیم

در صورتی که چشم‌پزشک به دید وسیع‌تر از ساختار داخلی چشم به ویژه شبکیه نیاز داشته باشد، از افتالموسکوپ غیرمستقیم استفاده می‌کند.

در افتالموسکوپ غیرمستقیم، چشم پزشک از یک پیشانی بند استفاده می‌نماید که با تولید نور و قرار دادن لنزهای مختلف در مقابل چشم امکان دید بهتر و بزرگتری از داخل چشم بیمار فراهم می‌گردد. تصویر ایجاد شده در این نوع، معکوس و حقیقی و ۲ تا ۵ برابر بزرگنمایی شده است.

لامپ اسلیت

در کنار تابلو معاینه چشم یکی از رایج‌ترین دستگاه‌هایی که پس از مراجعه به چشم پزشک مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه لامپ اسلیت است. در این نوع افتالموسکوپ، بیمار در مقابل دستگاه در حالت نشسته قرار گرفته و با ثابت شدن چانه روی یک تکیه گاه، لنزهای دستگاه در نزدیکی چشم قرار می‌گیرند و این امکان را به پزشک می‌دهد که قسمت قدامی چشم را هم معاینه کند.

معرفی اجزای سازنده افتالموسکوپ

اجزاء تشکیل دهنده افتالموسکوپ، بسته به نوع  آن متفاوت هستند. اجزای افتالموسکوپ مستقیم شامل دسته و یک سر است که سر از یک منبع نور، آینه و تعدادی لنز ساخته شده است تا چشم پزشک بتواند ساختار داخلی چشم را بررسی نماید.

رایج ترین نوع افتالموسکوپ مستقیم شامل یک آینه مقعر است که نور کم درون دستگاه را بازتاب می‌کند، چشم پزشک با نگاه کردن به چشم بیمار از طریق یک چشمی وضعیت چشم را بررسی می‌نماید. با چرخاندن یک پیچ امکان مشاهده عمق های مختلف چشم در بزرگنمایی‌های مختلف از طریق لنزهای موجود در دستگاه فراهم می‌گردد و در نتیجه معاینه معمول چشم‌ها در مطب پزشک به سرعت قابل انجام است. 

افتالموسکوپ دیجیتال

افتالموسکوپ‌های دیجیتال، از تجهیزات نوظهوری هستند که همزمان با پیشرفت‌های دنیای الکترونیک، به مرور در حال توسعه و ورود به بازار تجهیزات پزشکی هستند.

این نوع از افتالموسکوپ‌ها علاوه بر کاربری‌های معمول، امکان مشاهده به فرد معاینه کننده توانایی انتخاب فریم‌ها و تصاویر خاص، ضبط ویدئو و ذخیره تصاویر در پرونده بیمار را می‌دهد و همین طور امکان به اشتراک گذاشتن نتایج معاینه، به طرق مختلف، جهت مقاصد آموزشی و حتی مشورت با سایر پزشکان را فراهم می کند.

ویژگی‌های مورد انتظار

از جمله ویژگی‌هایی که انتظار می‌رود در پروپوزال پیشنهادی فناوران به آن‌ها توجه ویژه‌ای شده باشد، می‌توان به موارد زیر اشاده کرد:

  • امکان مرور سریع تصاویر بر روی صفحه نمایش LCD دستگاه
  • سیستم تصویربرداری چشمی وایرلس و پرتابل
  • امکان عکس گرفتن و ضبط ویدئو از قسمت قدامی و شبکیه چشم 
  • امکان انتقال تصاویر از طریق USB به کامپیوتر یا بر روی SD کارت
  • قیمت و شرایط تولید مناسب و رقابتی
  • حداقل نیاز به اجزا و قطعات وارداتی 
  • قابلیت کاربری و نگه داری ساده 
 

جهت ارسال پروپوزال اولیه برای ” گام معکوس فناورانه ساخت و بومی‌سازی افتالموسکوپ دیجیتال” 

بر روی لینک زیر کلیک کنید.